Download FND app Android Aapp IoS App
Home / Příznaky / FND Symptoms / Funkční tiky

Funkční tiky

Tato stránka a informační list níže byly napsány díky kolegyním a kolegům jmenovaným na konci textu. Speciální poděkování patří Tammy Hedderley, Isobel Heyman a Christosi Ganosovi.

Co jsou tiky?

Tiky jsou typem repetitivních pohybů nebo zvuků, které se mohou vyskytovat jako součást různých onemocnění, včetně Tourettova syndromu. Mohou se také vyskytnout v rámci funkční neurologické poruchy, kdy se nazývají “funkční tiky”. Funkční tiky se mohou objevit i v kombinaci s Tourettovým syndromem.

Jsou definovány jako náhlé, rychlé, opakující se pohyby nebo zvuky, které nejsou rytmické. Tiky se označují jako komplexní, pokud zahrnují více než jeden jednoduchý pohyb, může se tedy jednat o kombinaci různých pohybů či zvuků.

Cílem tohoto informačního přehledu je seznámit s funkčními tiky a umožnit pacientům i zdravotníkům k této problematice lépe přistupovat. Nejedná se o informační list o Tourettově syndromu, ačkoliv bude zmíněna situace, kdy dochází k prolnutí obou diagnóz.

Co jsou funkční tiky a jak je diagnostikovat?

Mezi znaky a možnostmi léčby funkčních tiků a tiků vyskytujících se v rámci jiných onemocnění (např. Tourettova syndromu) existuje mnoho podobností, ale také několik důležitých rozdílů.

V raném dětství, okolo 4 až 5 let věku, jsou drobné tiky poměrně častým jevem. V běžné škole se 400 žáky má nějakou formu tiků asi 10-20 dětí. Dospíváním tiky přirozeně ubývají na intenzitě a na střední škole jich bývá jen pouhé 1 %. Tourettův syndrom je onemocnění, které začíná v raném dětství. Jedná se o jeden z hlavních rozdílů oproti funkčním tikům, které obvykle začínají až po 10. nebo 11. roce života a poprvé se také mohou projevit až v dospělosti.

Funkční tiky jsou typem funkční poruchy hybnosti (FPH). FPH je podrobněji popsána v dalších sekcích neurosymptoms.org. Obecně popisuje poruchu hybnosti či citlivosti, u níž dochází k problému s vůlí ovladatelným pohybem, zatímco pohyb automatizovaný zůstává neporušen.

Obrázek níže popisuje hlavní klinické známky, které lékaři používají k diagnostice funkčních tiků, a srovnává je s tiky, které se běžně vyskytují u Tourettova syndromu. Někdy je situace složitější, protože člověk může mít Tourettův syndrom A funkční tiky zároveň. Je důležité se u člověka pokusit odlišit, zda je hlavním problémem funkční tik, Tourettův syndrom nebo směs obou, protože léčba a mechanismus se mohou lišit. Například léky, které se někdy používají při Tourettově syndromu, nemusí pomáhat člověku s funkčními tiky. U dětí a dospívajících je o něco častější mix obou, zatímco u dospělých se spíše vyskytují funkční tiky bez Tourettova syndromu.

Tzv. “tikové ataky” (z angl. orig. “tic-attacks”)se týkají nepřetržitých tiků a vyskytují se zejména u mladších osob se směsí Tourettova syndromu a funkčních tiků. Více informací najdete na stránkách Tourette Action.

Podobnosti a rozdílnosti mezi funkčními tiky a Tourettovým syndromem

*Týká se dětí přes 8 let věku. Funkční příznaky mohou zahrnovat záchvaty či problémy s hybností. Velké díky patří Christosi Ganosovi a kolegům za nápad na tento diagram (reference č.2).

Jak je patrné ze schématu, stanovení diagnózy funkčních tiků není snadné. Vyžaduje lékaře, který je velmi dobře obeznámen s Tourettovým syndromem a dalšími příčinami tiků. Jak FPH, tak Tourettův syndrom jsou poruchy volních pohybů a oba lze změnit rozptýlením nebo sugescí. Stejně jako u většiny typů FPH je stanovení diagnózy funkčních tiků klinickou diagnózou, která se stanovuje na základě kombinace typických znaků.

Důležité je se pokusit určit, zda se u jedince jedná o funkční tiky, Tourettův syndrom nebo kombinaci obojího, neboť se u jednotlivých modalit terapie i vysvětlení liší.

Sarah

Sarah je třináctiletá dívka se zájmem o tanec, umění a divadlo. Během posledních 4 týdnů se u ní náhle objevily nepřetržité motorické tiky rukou a nohou dosahující až invalidizujicích intenzit. Provázely je ječivé zvuky, určité zvířecí zvuky a nadávky mladší sestře se zdánlivě nekontrolovatelným vztekáním. Celá situace ji velmi rozrušila, několikrát skončila na pohotovosti, zdálo se, že si nikdo neví rady. Styděla se mluvit se svými přáteli.

Má mladšího pětiletého bratra s diagnostikovanou poruchou autistického spektra. Sebe samotnou popisuje jako stydlivou se sociální úzkostí. Rodiče dodávají, že je perfekcionistka.

Důsledkem přítomnosti tiků začala vynechávat školu a většinu dní trávila samotná ve svém pokoji, kde trávila čas na sociálních sítích a dohledávala informace o svém zdravotním stavu. Narazila na stránky věnující se Tourettově syndromu. Nabyla odvahy a natočila TikTok video, kde popsala svoji zkušenost. V rodině má taky strýce, který nějakým druhem tiků trpí a zároveň má diagnostikovanou OCD (obsedantně kompulzivní poruchu).

Zpětně si rodina uvědomila, že Sarah měla mírné tiky okolo 5 let věku, které postupem věku vymizely a dlouho žádné nikdo neregistroval.

V uvedeném případě měly tiky Sarah rysy převážně funkční poruchy. Byly koncentrovány na paže a tělo. Nemohla je potlačit ani na pár sekund a neměla typické nutkání, které tikům předchází u Tourettova syndromu. Fakt, že tiky začaly náhle a o vysoké intenzitě ve 13 letech je také typickým rysem funkčních tiků.

Ošetřující lékaři uvažovali tak, že pravděpodobnost rozvinutí tiků u Sarah byla vysoká pro pozitivní anamnézu v dětství, která vedla k vytvoření jisté predispozici pro rozvinutí funkčních tiků.

V průběhu terapie vyšel najevo negativní vliv školního prostředí, kde se Sarah setkala s psychickým tlakem stran srovnání s výkony spolužáků, který vedl k úzkosti až panice ohledně studijních výsledků, ačkoliv byla vždy vzornou studentkou.

Sarah podstoupila psychoterapii, která ji pomohla k otevření se ohledně svých pocitů a zvládnutí pocitů strachu a paniky. Také se naučila techniky, které ji pomohly nasměrovat pozornost z těla na externí podněty, když tiky byly obzvlášť intenzivní a postupem času tak došlo ke zmírnění symptomů a mohla se opět vrátit do školy. Stále se čas od času objevil nějaký zvláštní tik, situace však byla již pod kontrolou.

Jaký výzkum byl proveden v oblasti funkčních tiků?

V uplynulých letech došlo k rapidnímu nárůstu odborného zájmu o problematiku funkčních tiků. V současnosti hned několik vědeckých skupin publikovalo své zkušenosti s diagnostikou a léčbou funkčních tiků, stále se však učíme o podstatě problému a o tom, jaký je nejlepší terapeutický přístup.

Dole pod textem se nachází výčet odborných článků (v angličtině). V některých z nich je užit termín “psychogenní” tiky. Tento termín se již stal obsolentním, jelikož vědecké výsledky prokázaly, že se jedná jak o specifický stav mozku (neurologie), tak i mysli (psychologie).

V průběhu let 2020 a 2021 si odborníci zaměřující se na tikové poruchy začali všímat narůstajícího počtu osob, zejména teenagerů, trpících funkčními tiky. Podstata tohoto fenoménu není zcela objasněna. Jedním z pravděpodobných přispívajících faktorů je fakt, že se pro mnoho lidí jednalo o stresující periodu. Není žádný důkaz existence pojítka s covidovou infekcí či vakcínou.

Jak a proč funkční tiky vznikají?

Ukazuje se, že se u FPH pozornost mozku nekontrolovatelně obrací a fixuje k tělu. Tato pozornostní změna nejspíše zapříčiní vznik abnormálního pohybu (tedy např. funkčního tiku) a také může znesnadnit vykonání pohybů, které člověk vykonat zamýšlí (lidé s funkčními tiky takto mohou zažívat dočasný záraz ve smyslu nemožnosti provádět volní pohyb). Přepnutí pozornosti směrem k tělu může zesílit vnímání vnitřních vjemů a produkci úzkostných pocitů a myšlenek týkajících se tiků/ tiků-podobných atak, což pak udržuje tyto epizody v chodu. Klinické zkušenosti nasvědčují tomu, že lidé s funkčními tiky jsou náchylnější k tikům při sledování někoho jiného, kdo tiky má. Naproti tomu člověk nemůže získat Tourettův syndrom pouhým sledováním lidí s tiky.

Tyto jevy vedly lékaře k zamyšlení, zda se v případě nárůstu četnosti funkčních tiků ve společnosti nemůže jednat o důsledek expozice videím lidí s tiky na sociálních sítích.

Večer těsně před usnutím se u mnoha lidí pravidelně objevují trhavé pohyby (tzv. hypnagogické záškuby), které také mohou napomoci k formování neuronálních okruhů v mozku, které následně vedou k funkčnímu tiku.

Výše byly rozebrány stres a různé psychologické modely, nicméně v patomechanismu funkčních tiků hraje roli i mozek, do něhož lidé bohužel nemohou jen jednoduše sáhnout a “vypnout” ho.

Je vždy nutné funkční tiky léčit?

Sociální sítě pro celou řadu lidí včetně pacientů s tiky znamenaly pomoc v procesu vyrovnání se se svými zdravotními problémy cestou sdílené zkušenosti s ostatními v obdobných situacích. Pravděpodobně by se mnoha lidem s funkčními tiky významně ulevilo, kdyby tiky měla většina společnosti a rozdíly mezi nimi a druhými by nebyly tak markantní. Situaci lze demonstrovat na jiných pacientských skupinách diagnóz, jako je autismus a nebo např. hluchota, jejichž zástupci pomohli široké veřejnosti pochopit, že to, že je něco odlišné, nemusí vždy znamenat, že to potřebuje “léčbu”.

Nicméně faktem je, že pro většinu lidí znamenají funkční tiky významnou zátěž snižující kvalitu života, zejména pokud se objeví znenadání. A právě v takových případech je pomýšlet na léčbu správná věc.

Jak terapie tiků vypadá?

1. Pochopení toho, co je špatně

Jako u jiných druhů FPH, je i u funkčních tiků zásadní sezení s profesionálním zdravotníkem, který dokáže vysvětlit, proč se v daném případě může jednat o funkční tiky a zda se jedná o funkční tiky samotné či o kombinaci s Tourettovým syndromem. Pro pacienta je stěžejní vědomí toho, že všichni chápou, že jsou tiky mimovolní a pacient stojí o jejich zlepšení.

2. Přenastavení mozku

Léčba funkčních tiků je podobná léčbě ostatních forem funkčních poruch. Zahrnuje pochopení toho, že dochází na mozkové úrovni k chybným vzorcům, které se zafixovaly a k jejich přerušení je třeba užít speciálních technik zahrnujících psychoterapii a fyzioterapii.

Psychoterapie

Pro pacienta je stěžejní vědomí toho, že všichni chápou, že jsou tiky mimovolní a pacient stojí o jejich zlepšení.

Psychoterapeutické techniky by měly být individualizovány. Žádná z provedených vědeckých studií neukázala na jednu nejlepší a nejefektivnější metodu terapie funkčních tiků. Kognitivně behaviorální terapie zahrnuje edukaci, porozumění tělesných a duševních příznaků (zejména úzkosti), dále úpravu vzorců chování jedince a okolí ve vztahu k tikům (viz níže) a postupné navyšování aktivit navzdory tikům.

Zejména u dospělých mohou být užitečné i jiné psychoterapeutické metody, které se více zaměřují na pochopení toho, jak individuální zkušenost mění způsob toho, jak člověk přistupuje k vlastním pocitům a ostatním lidem (tzv. interpersonální nebo psychodynamická psychoterapie).

V rámci psychoterapie se mohou uplatnit následující body:

  1. Pomoc okolí nezaměřovat pozornost na funkčních tiky nebo tikům podobné ataky. Zejména když jsou tiky nové, nejsou znepokojivé jen pro pacienta, ale také pro všechny ostatní v okolí, např. členy rodiny nebo přátele. Je dobré je o povaze problému edukovat, aby je tiky méně překvapovaly a děsily a neptali se, zda je vše v pořádku pokaždé, když se objeví. Totéž se radí i lidem s Tourettovým syndromem.
  2. Zaměřování pozornosti na vnější podněty, pryč od vnitřních tělesných vjemů. Techniky typu “senzorického uzemňování” využívající převádění pozornosti od něčeho v těle na věci ve vnějším prostředí se využívají u FPH, zejména u záchvatů. V praxi se může se jednat o soustředění se na dotek, vizuální, sluchový či čichový podnět. Procvičováním lze odvádění pozornosti od těla zdokonalit a ulevit tíži funkčních tiků.
  3. Omezení času stráveného na sociálních sítích spojených s tématikou tiků. Je určitě dobré vědět to, že existují lidé s velmi podobnými zkušenostmi. Trávení přílišného času sledováním někoho s tiky či mluvením o tiků však může být škodlivé. Je dobré to nepřehánět, neboť přílišná expozice tikům může zhoršit příznaky sledujícího.
  4. Identifikace faktorů (např. stresu), které tiky mohou vyvolat/zhoršovat. Důležitou součástí posouzení terapeutických možností je odhalit různé stresové faktory, pokud jsou přítomny. Pomoci v tomto procesu může rodina, učitelé, terapeuté a další. Může se jednat o faktory ve škole, v práci či mezi přáteli. Dále může být nápomocné odpozorovat své mechanismy vyrovnání se s vlastními emocemi a také s jinými lidmi, zejména v situacích spojených se stresem.
  5. Léčba přidružených duševních poruch, pokud jsou přítomny. Studie ukázaly, že 50% lidí s FPH má zároveň nějakou léčitelnou poruchu duševního zdraví, jako je např. úzkost či deprese. Je důležité se na tyto stavy zaměřit a zvážit jejich léčbu paralelně s léčbou funkčních tiků.

Fyzioterapie

Někteří lidé v reakci na učení se tělesných cviků zaměřují svou pozornost na různé části svého těla. Zejména péče fyzioterapeuta seznámeného s funkčními poruchami hybnosti může být velice nápomocnou součástí léčby.

Farmakologické možnosti léčby funkčních tiků

V rámci léčby Tourettova syndromu se mnohdy využívá clonidine či aripiprazol.

Experti se shodují na tom, že tyto preparáty NEMAJÍ VÝZNAM v případě pacientů s funkčními tiky.

Farmakologická terapie přidružených poruch duševního zdraví, tedy např. úzkosti, deprese či obsesivní symptomatiky naopak pomoci může, pokud jsou tyto stavy přítomny.

Pohled ze širší perspektivy

Někdy dochází k funkčním tikům v terénu řady jiných zdravotních obtíží.

Část lidí s funkčními tiky může mít zároveň i jiné typy funkčních příznaků např. záchvaty nebo poruchy hybnosti.

Zejména u mladých lidí může k tikům docházet tak často, že mluvíme o “tikových atakách”, které svým charakterem mohou splývat s typy záchvatů či poruch hybnosti vídaných u FPH.

Tíži projevů mohou potencovat další funkční poruchy spojené s bolestí nebo únavou a také jiné zdravotní potíže, např. hypermobilita kloubů.

U všech FPH se může sdruženě vyskytovat úzkost nebo deprese. Někdy se tyto objeví z jiných důvodů, nebo se někdy v důsledku onemocnění zhoršují.

Many people who have FND have NONE of these other health problems so please don’t be put off if this section doesn’t apply to you. But if it does, it may be worth spending time with a health professional, who understands these disorders to see how these conditions may relate to each other.