Jaké by mohly být důvody vedoucí ke změně funkce nervového systému je popsáno v sekci vysvětlující „jak došlo k FNP “?
Zdá se, že existuje několik potenciálních důvodů, proč se může jedinec stát náchylným ke vzniku FNP. Tyto důvody lze rozdělit na:
Tyto faktory mohou být:
Tomu se říká „biopsychosociální model nemoci“. Tento model neplatí jen pro FNP – všechny nemoci mají psychologický a sociální rozměr. Pacient s roztroušenou sklerózou, který je nešťastný v práci, doma nebo má například hodně dluhů, bude mít tendenci zažívat horší obtíže než někdo s roztroušenou sklerózou, kdo nešťastný není a nemá jiné životní obtíže.
Naše modely toho, proč mají někteří lidé větší náchylnosti k FNP nejsou kompletní. Mnoho z faktorů, které se zdají být relevantní, jsou taktéž relevantní pro řadu jiných onemocnění.
Stále nám často není jasné, proč by někdo s těmito obecnými predispozicemi měl například ochrnout na jednu stranu těla nebo proč by se u něj měl spustit rozvoj třesu.
Na příslušných stránkách jsou vysvětleny možné důvody, proč by k jednotlivým příznakům mohlo nastat (vizte slabost, poruchy citlivosti, záchvaty, poruchy pohybu).
Obrázek níže zobrazuje některé faktory, které mohou být relevantní pro rozvoj funkčních příznaků. Při pohledu na něj si ale pamatujte, že tyto faktory a jejich kombinace jsou značně individuální. U některých může být relevantních mnoho faktorů, u některých jenom jeden.
Je zvláště důležité zdůraznit, že:
NEMUSÍTE BÝT VE STRESU, DEPRESI NEBO ÚZKOSTI, ABY SE U VÁS ROZVINULA FNP.
NEMUSÍTE MÍT NEPŘÍJEMNÉ ZÁŽITKY Z DĚTSTVÍ, ABY SE U VÁS ROZVINULA FNP.
Model zobrazující to, jak různé rizikové faktory vedou k FNP a udržují ji v chodu – porucha probíhající v mozku.
Podívejme se teď na některé z těchto faktorů podrobněji.
Z výzkumů víme, že u lidí s FNP existuje asi 2-4 krát větší pravděpodobnost toho, že zažili traumatizující zážitek v dětství nebo v dospělosti, jako například fyzické nebo sexuální zneužívání, a to z následujících důvodů:
Pokud jste někdo, kdo měl v minulosti traumatizující či výrazně negativní zkušenost, můžete mít pocit beznaděje a toho, že „škoda už byla definitivně způsobena a nedá se zvrátit“. To ale není pravda. Léčba může pomoci řešit i tyto predisponující faktory a pomoci vám „přeučit“ vaše dlouhodobé vzorce reakcí na náročné situace. To může přispět k vyrovnání se s tím, co se stalo, ale také snadněji zvládat budoucí hrozby pro vaše tělo.
I jiné predisponující faktory jsou však stejnou měrou důležité. Obecně nejčastějším rizikovým faktorem pro vznik FNP jsou dle studií běžná (somatická) onemocnění, jako jsou například migrény či jiné zdravotní stavy způsobující tělesný diskomfort.
Existují důkazy, že lidé s FNP jsou náchylnější k obsedantním tendencím, díky čemuž jsou obecně dobrými zaměstnanci s výborným zaměřením na detail. Mají však také tendenci se nezastavovat a neumějí dobře odpočívat – neuvědomují si, že se přetěžují. To může vést k fyzickému vyčerpání, které může spustit začarovaný kruh s příznaky FNP.
Tento web se zabývá různými druhy spouštěcích faktorů, které mohou hrát důležitou roli v rozvoji funkčních neurologických příznaků. Řadíme mezi ně například:
To jsou všechny faktory, které po nástupu zdravotního problému obtíže zhoršují nebo eventuálně prodlužují. Sem řadíme například tyto faktory:
Můžete se ještě podívat na tuto tabulku a rozhodnout se, jaké jsou vaše vlastní rizikové faktory a jak s nimi zacházet. Přečtěte si více o jednotlivých případech tady.
We will be re-directing you to the University of Edinburgh’s donate page, which enable donations in a secure manner on our behalf. We use donations for keeping the site running and further FND research.