Download FND app Android Aapp IoS App
FND Links Feedback Donate Language
  • English (UK)
Home / Symptoms / FND Symptoms / Funkční problémy s řečí a polykáním

Funkční problémy s řečí a polykáním

NOVINKY OD ČERVENCE 2021! Mezinárodní konsenzuální logopedická doporučení

Nejčastější funkční poruchy řeči a polykání jsou:

Nezřetelná řeč

Nezřetelná řeč (dysartrie) se někdy může vyskytovat v mezích normy a jindy zase ne. Jedná se o stav, kdy řeč zní “opile”, ačkoliv ke konzumaci alkoholu nedošlo. Pokud se vada řeči horší s rostoucí únavou, neurologové často zvažují i diagnózu myasthenia gravis, setřelá nezřetelná řeč se však vyskytuje i jako funkční příznak.

Koktavá řeč

I lidé, kteří v životě nekoktali, se mohou setkat se získanou formou koktání. V takovém případě je řeč váhavá, má mezery uprostřed slov (spíše než na jejich konci). Na začátku slov se typicky objevuje zaváhání. Případně se může objevit “telegramatický” typ řeči, kdy jsou věty stručné a dochází k vynechávání spojek a nadbytečných slov.

Obtížné hledání slov

V tomto případě se spíše jedná o problém s myšlením (kognicí) než s řečí. Typicky se projevuje tak, že:

Šepot/chraplavý projev (dysfonie)

Tento typ řeči zní podobně, jako když člověka bolí v krku při zánětu horních cest dýchacích (při laryngitidě) s tím rozdílem, že příčinou není bolest v krku nebo jiná abnormalita viditelná na hlasivkách a přetrvává mnohem delší dobu. Lze se setkat s termínem funkční dysfonie. Obvykle ji vyšetřuje ušní, nosní a krční lékař (ORL, otorinolaryngolog), aby vyloučil jinou zjistitelnou příčinu. Může přicházet a odcházet a někdy může být dokonce laryngitidou vyvolána, ale hlasivky po odeznění infekce “zapomenou správně fungovat”.
Stát se může dokonce i to, že dojde k úplné ztrátě řeči, tedy k funkční afonii. Dále jsou určité situace, v nichž se člověku mluví lépe než jindy.

Syndrom cizího přízvuku

Syndrom cizího přízvuku. Další vzácný funkční problém řeči se nazývá syndrom cizího přízvuku. Ten může být způsoben různými neurologickými stavy, ale může být také funkčním neurologickým příznakem nebo součástí FND. Když se “melodie” řeči pokazí, pak to může znít, jako by měl někdo nový přízvuk. U FND může tento problém přerůst v plně formovaný přízvuk jiné země nebo regionu. To může změnit pocit identity člověka a stát se sebepotvrzujícím. Existují dvě uzavřené facebookové skupiny zde a zde, které vedou pacienti s tímto problémem. Existuje také stránka o syndromu cizího přízvuku, kterou vede Bill Katz z Texaské univerzity v Dallasu.
V roce 2019 jsme v Edinburghu provedli výzkum syndromu cizího přízvuku pod vedením mé kolegyně Laury McWhirterové a s pomocí Nicka Millera, profesora patologie řeči na univerzitě v Newcastlu. Článek najdete na tomto odkazu. Jsme opravdu vděční 49 lidem se syndromem cizího přízvuku z celého světa, kteří nám s tímto výzkumem pomohli. Sepsali jsme také případ člověka z Edinburghu, u kterého se syndrom cizího přízvuku vyvinul po úrazu obličeje, abychom přiblížili, jak může probíhat léčba pomocí logopedické a psychologické terapie, která pomáhá přeučit řeč a identifikační části mozku. K článku je připojeno několik videí, která najdete na tomto odkazu.
Syndromy cizího přízvuku: Jack Ryalls a Nick Miller: Příběhy, které lidé vyprávějí

Foreign Accent Syndrome

Foreign Accent Syndrome. Another rare functional speech problem is called foreign accent syndrome. This can be caused by a variety of neurological conditions but can also be a functional neurological symptom or part of FND. When the ‘melody’ of speech goes wrong then it can sound like someone has a new accent. In FND that problem can morph in to a fully formed accent of a different country or region. This can change people’s sense of identity and become self-perpetuating. There are two closed facebook groups here and here run by patients with this problem. There is also a site about foreign accent syndrome run by Bill Katz at the University of Texas at Dallas.

We did some research in Edinburgh on foreign accent syndrome in 2019 led by my colleague Laura McWhirter and with the help of Nick Miller, Professor of Speech Pathology at the University of Newcastle. You can find the article at this link. We’re really grateful to the 49 people with foreign accent syndrome from around the world who helped us with that research. We also wrote up the case of someone in Edinburgh who developed Foreign Accent Syndrome after a facial injury to give some insight in to how treatment might occur with speech and language therapy and psychological therapy to help retrain the speech and identity parts of the brain. There are some videos linked to the article which is at this link.

Foreign Accent Syndromes: The stories people have to tell by Jack Ryalls  and Nick Miller 

Swallowing problems (globus)

Typically, if a person with FND has related swallowing problems they will experience a sensation of something stuck in the upper part of their throat. This can occur even when they are not swallowing anything but can also make swallowing difficult. This symptom is often called globus or globus pharyngis. Swallowing problems are usually first investigated by an Ear, Nose and Throat doctor (ENT, Otolaryngology) to make sure there is no identifiable cause. People with globus quite commonly have acid reflux that is helpful to treat as well, although is not the whole cause of the symptom.

Cough

There are many causes of cough. Functional cough may be a loud barking cough or a tickly ‘hypersensitive’ cough. Cough is usually first investigated by a respiratory doctor to make sure there is no other respiratory disorder present.

Why are my tests normal?

In these kinds of speech and swallowing problems all the parts of the nervous system are there, they are just not working properly at certain times.

Your doctor will make this diagnosis after listening to your symptoms and examining you. The diagnosis is based on the presence of typical symptoms and examination findings which are specifically only present in functional disorders.

Normal scans and tests help to make the diagnosis, but the diagnosis is usually made by a neurologist; or an ENT doctor in the case of functional dysphonia; or a respiratory physician in the case of cough. Speech and language professionals (sometimes called speech and language therapists or speech pathologists) have particular expertise in examining speech and swallowing and in many places are closely involved in making or confirming the diagnosis.

What is the treatment?

Read more about the role of speech and language therapy on this page