Download FND app Android Aapp IoS App
FND Links Feedback Donate Language
  • English (UK)

Úzkost/panika

Úzkost a panika jsou u pacientů s funkčními a disociativními neurologickými příznaky běžné. Mnoho pacientů s funkčními a disociativními neurologickými příznaky však úzkost (ani depresi) nemá.
Úzkost a panika jsou stejně tak časté i u epilepsie a dalších neurologických onemocněních.
Tyto webové stránky nejsou určeny k podrobnému popisu těchto příznaků. Některé odkazy pro vícero zdrojů na toto téma jsou uvedeny níže.

.. Pocit naštvanosti, napětí nebo neklidu, snadná únava nebo vyčerpání, problémy se soustředěním, podrážděnost, výrazné napětí ve svalech a potíže se spánkem… to vše jsou základní rysy nadměrných obav nebo úzkosti…

V souvislosti s FNP je třeba si ujasnit několik věcí:

Mnoho pacientů nemá představu, co diagnóza úzkosti nebo panických záchvatů, znamená. Zde jsou obecně užívaná kritéria pro stanovení diagnózy těchto stavů podle Americké psychiatrické asociace (DSM-IV a DSM-5).

Psychiatrie a psychologie by neměly být o „zaškrtávání políček“. Lidské bytosti jsou mnohem složitější. Většina odborníků na duševní zdraví tyto považuje pouze za rámcové.

Zde na stránkách jsou proto, abyste se mohli s danými příznaky seznámit a sami se rozhodnout, zda pro vás uvedené informace mají význam.

Generalizovaná úzkost

A. Nejméně 6 měsíců „nadměrné úzkosti a obav“ týkajících se různých událostí a situací. Obecně lze „nadměrné“ interpretovat jako větší, než by se dalo očekávat ve vztahu k určité situaci nebo události. Většina z nás zažívá úzkost z určitých věcí, ale intenzita úzkosti obvykle odpovídá dané situaci.
B. Úzkost a obavy je velmi obtížné ovládat. Toto kritérium je splněno, pokud má člověk problém se získáním kontroly, uvolněním se nebo zvládnutím úzkosti a obavy.
C. Po většinu dní v průběhu uplynulých šesti měsíců byly přítomny 3 nebo více (u dětí pouze 1) z následujících příznaků:

  1. Pocit napětí nebo neklidu.
  2. Snadná únava nebo vyčerpání.
  3. problémy se soustředěním
  4. Podrážděnost
  5. Výrazné napětí ve svalech
  6. Potíže se spánkem

D. Příznaky nejsou součástí jiné duševní poruchy.
E. Příznaky způsobují „klinicky významné potíže“ nebo problémy s fungováním v každodenním životě. „Klinicky významné“ je část, která závisí na pohledu ošetřujícího zdravotníka. Někteří lidé mohou mít mnohé z výše uvedených příznaků a vyrovnávat se s nimi natolik dobře, že si udržují vysokou úroveň fungování.
F. Stav není způsoben užíváním cizích látek nebo jiným zdravotním problémem

Panický záchvat/ataka

Panický záchvat je vymezená doba intenzivního strachu nebo nepohodlí, během níž se náhle objeví čtyři (nebo více) z následujících příznaků a dosáhnou vrcholu intenzity během 10 minut:
1) bušení srdce (palpitace), zrychlený tep
2) pocení
3) třes nebo chvění
4) pocity dušnosti
5) pocit dušení se
6) bolest na hrudi nebo pocit dyskomfortu na hrudi
7) nevolnost nebo břišní obtíže
8) pocit závratě, nejistoty, točení hlavy nebo mdloby
9) derealizace (pocity nereálnosti) nebo depersonalizace (odtržení od sebe sama)
10) strach ze ztráty kontroly nad sebou samým nebo ze zbláznění se
11) strach ze smrti
12) parestezie, hypestezie (pocity necitlivosti nebo brnění/mravenčení)
13) zimnice nebo návaly horka

Agorafobie

A) Úzkost z pobytu na místech / ocitnutí se v situacích, odkud je obtížné (nebo trapné) uniknout, nebo kde by nemusela být dostupná pomoc v případě neočekávané nebo situací vyvolané panické ataky nebo panice podobným projevům. Agorafobní obavy se týkají typických situací, jako je být o samotě mimo domov; v davu nebo ve frontě; na mostě; cestovat autobusem, vlakem nebo autem.

B) Zmíněným situacím se člověk vyhýbá (např. omezuje cestování) / snáší je s výrazným stresem / úzkostí z možné panické ataky nebo panice podobných projevů, nebo vyžaduje přítomnost společníka.

C) Úzkost nebo fobie a chování z ní vyplývající si nelze vysvětlit jinou duševní poruchou.

Posttraumatická stresová porucha

Kritérium A: stresor (jeden povinný)

Osoba byla vystavena: smrti, hrozbě smrti, skutečnému nebo hrozícímu vážnému zranění nebo skutečnému nebo hrozícímu sexuálnímu násilí, a to následujícím způsobem (způsoby):

Kritérium B: rušivé příznaky (jeden povinný)

Traumatická událost je trvale znovu prožívána následujícím způsobem (způsoby):

Kritérium C: vyhýbání se (vyžaduje se jedno)

Vyhýbání se podnětům spojeným s traumatem po jeho prožití následujícími způsoby:

Kritérium D: negativní změny v kognici a náladě (dvě požadované)

Negativní myšlenky nebo pocity, které začaly nebo se zhoršily po traumatu, a to následujícím způsobem (způsoby):

Kritérium E: změny úrovně vzrušení a reaktivity

Změny ve stavu vzrušení/ bdělosti a reakčním odpovědím vůči vjemům, které začaly nebo se zhoršily po traumatu, a to následujícím způsobem (způsoby):

Dále psychiatři vyžadují, aby příznaky byly přítomny nejméně jeden měsíc, jsou omezující na běžném životě a nejsou způsobeny jinou vysvětlitelnou příčinou.