Download FND app Android Aapp IoS App
FND Links Feedback Donate Language
  • English (UK)
Home / Symptoms / Common Associated Symptoms / IBS, hrudní a ostatní příznaky

IBS, hrudní a ostatní příznaky

Studie prokázaly, že lidé s funkční neurologickou poruchou (FNP) mají vyšší pravděpodobnost výskytu funkčních příznaků i jinde po těle.

Tyto příznaky mohou zahrnovat:

Jsou případy, kdy se jedná o dlouhodobou náchylnost k těmto příznakům, tedy různé příznaky se objevují a mizí již od pozdního dospívání / raných dvaceti let.
Ne vždy tomu tak je. Můžete mít kterýkoli z funkčních příznaků popsaných na těchto webových stránkách izolovaně, nebo mít za sebou 40 / 50 let života v plném zdraví, kdy se pak náhle poprvé v životě objeví hned několik funkčních příznaků naráz.

Pokud se vám děje, že vás trápí zvláštní zdravotní obtíže, navštívili jste svého praktika i jiné specialisty a k žádné diagnóze se nedospělo, je dobré vědět, že nejste sami a tento vzorec onemocnění je dobře znám.

Funkční symptomy a poruchy postihují i vícero částí těla, může se jednat o různé projevy jednoho onemocnění.

Tato sekce má pomoci „propojit“ problematiku různých odborností, které často přistupují k danému problému izolovaně pouze ze svého úhlu pohledu. Je nicméně důležité, aby níže uvedené diagnózy stanovil kvalifikovaný odborník. Zároveň platí, že to, že máte FNP neznámená, že musíte mít i níže uvedené obtíže.

Syndrom dráždivého tračníku (IBS z angl. orig.)

Tento běžně se vyskytující stav se obvykle projevuje nadýmáním nebo bolestí břicha spojeným se zácpou a/nebo průjmem. Spolu s dalšími funkčními břišními obtížemi tvoří třetinu až polovinu všech pacientů, kteří jsou vyšetřováni na gastroenterologii. Stejně jako u funkčních neurologických příznaků, neexistuje ani v tomto případě strukturální chorobný proces, který by tyto příznaky způsoboval. Gastroenterologové považují IBS za skutečný problém, který je způsoben poruchou funkce gastrointestinálního traktu. Pozornost se u tohoto onemocnění soustředí na poruchu v nervovém řízení střev (včetně mozku).

Syndrom dráždivého tračníku byl gastroenterology definován jako:
Nejméně 3 měsíce, s počátkem nejméně 6 měsíců předtím, opakující se bolesti břicha nebo dyskomfort* spojené se 2 nebo více z následujících příznaků:
– Zlepšení stavu při defekaci a/nebo
– Začátek obtíží spojený se změnou frekvence stolice a/nebo
– Začátek obtíží spojený se změnou formy (vzhledu) stolice.
*Dyskomfort znamená nepříjemný pocit, který nedosahuje úrovně bolesti.
Chcete-li se dozvědět více o IBS, navštivte
The IBS Network – britská organizace pro lidi se syndromem dráždivého tračníku.
The Rome Foundation – organizace sdružující zdravotníky zabývající se funkčními gastrointestinálními poruchami.

Funkční dyspepsie

Jedná se o případy, kdy lidé subjektivně popisují příznaky pálení žáhy nebo zažívací obtíže, ale pomocí kamery / jiných diagnostických testů nelze tyto příznaky nijak vysvětlit. Funkční dyspepsie byla gastroenterology definována jako:
Nejméně 3 měsíce, s počátkem nejméně 6 měsíců předtím, trvající 1 nebo více z následujících příznaků:
– Nepříjemná postprandiální plnost (pocit plnosti po jídle)
– Časný pocit nasycení
– Bolest v nadbřišku
– Pálení v nadbřišku a
– Nebylo prokázáno strukturální onemocnění (včetně provedení horní endoskopie), které by vysvětlovalo tyto příznaky.

Chronická pánevní bolest

Ženy s funkčními neurologickými příznaky mívají anamnézu gynekologických problémů. To může zahrnovat následující:
– Nadměrná menstruační bolest
– Silné menstruace
– Chronická pánevní bolest
V důsledku těchto příznaků je u pacientek s FNP mnohem častěji než v běžné populaci prováděna hysterektomie (odstranění dělohy).
Ačkoli existuje jasná souvislost s těmito gynekologickými problémy, není jednoznačně jasné, co za nimi stojí. Podstatná je náchylnost k bolestivým symptomům a syndromům. Je možné, že stavy vedoucí k pánevní bolesti, jako je endometrióza, vytvářejí podmínky pro následnou chronickou bolest.

Pokud jste v minulosti měla gynekologické potíže a nyní máte FNP, nemusí jít o úplnou náhodu.

Muži s funkčními neurologickými příznaky jsou pravděpodobně také náchylnější k rozvoji testikulární bolesti stejným způsobem, i když literatura na toto téma není rozsáhlá.

Atypická bolest na hrudi

Z lidí přicházejících k vyšetření pro bolest na hrudi přibližně třetina pacientů nemá žádné známky ischemické choroby srdeční, onemocnění žaludku/žlučníku nebo jiné rozpoznané příčiny bolesti. Jejich bolest je však skutečná, může se vracet a dokáže pacienty vystrašit, protože mají obdobné pocity jako při angině pectoris nebo srdečním infarktu.
Často se tento projev nazývá „atypická bolest na hrudi“. Jedná se o další funkční příznak, který je nejlépe považovat za bolestivý syndrom postihující hrudník (viz bolest). Bolest na hrudi je alarmující. Také alarm v podobě akutní silné úzkosti (tzv. paniky) obvykle způsobuje pocit svírání na hrudi. Je tedy snadné pochopit, jak se tyto dva stavy mohou navzájem horšit v bludném kruhu.
Je důležité si uvědomit, že mnoho lidí s atypickou bolestí na hrudi není úzkostných a nepanikaří.

Dysfunkční dýchání

Lidé s dysfunkčním dýcháním (příliš rychlé a/nebo příliš hluboké dýchání) mohou mít řadu neurologických příznaků včetně závratí, brnění, únavy a dušnosti. Pacienti s dysfunkčním dýcháním vnímají, že jsou často zadýchaní nebo že mají „vzdychavé dýchání“ – časté mělké nádechy. Tito lidé mohou mít v důsledku nadměrného dýchání nízký obsah oxidu uhličitého v krvi, což fyziologicky příznaky zhoršuje.
Léčba zaměřená na zlepšení dýchání, někdy nazývaná dechový trénink, může být nápomocná i k zmírnění dalších příznaků.