Únava, vyčerpání a nedostatek energie jsou velmi častými příznaky u pacientů s FNP (funkční neurologická porucha). Typicky pacienti s FNP zažívají únavu, která se výrazně zhoršuje i po minimální fyzické aktivitě, a to buď bezprostředně po ní, nebo někdy až následující den.
Navzdory mnoha dalším zjevnějším příznakům, mnoho pacientů s FNP uvádí, že právě vyčerpání a únava jim nejvíce ztěžují každodenní život. Několik studií ukázalo, že únava je nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje kvalitu života u mnoha lidí s FNP.
Únavu lze v tomto případě vnímat jako další příznak související s problémem v činnosti nervového systému.
Chronický únavový syndrom (CFS/ME) je uznáván jako skutečné onemocnění národními i mezinárodními zdravotnickými organizacemi po celém světě.
Tento web není určen k podrobnému rozebírání chronického únavového syndromu (CFS/ME).
Únava může být také součástí úzkosti nebo deprese, je však důležité říci, že nemusíte být úzkostní nebo depresivní, abyste trpěli trvalou a těžkou únavou. Část lidí s depresí může rozvinout anhedonii – tedy ztrátu zájmu nebo potěšení z věcí – což může být někdy zaměňováno s únavou, i když se jedná o dvě odlišné věci.
Únava je také typickým příznakem mnoha dalších zdravotních stavů. Je obzvláště důležité myslet na její léčitelné a běžné příčiny, jako jsou:
Další informace v angličtině naleznete na webu NHS: NHS Chronic Fatigue Syndrome.
Dr. Henrik Vogt je norský praktický lékař, který se věnuje výzkumu funkčních poruch.
CFS/ME popisuje přetrvávající a vysilující únavu, obvykle s mnoha dalšími příznaky, jako je obtížné soustředění se. Existuje mnoho osobních příběhů a pacientských organizací, které lze vyhledat online, které svědčí o tom, jak hrozné a dlouhotrvající může CFS/ME být.
Pacientům s CFS/ME však často chybí možnost se dozvědět a poučit se o příbězích lidí, co se z chronického únavového syndromu vyléčili.
Webové stránky Dr. Vogta “Recovery Norway” – www.recoverynorway.org – se snaží zveřejňovat příběhy lidí, u nichž se stav zlepšil. Mohou být užitečné i pro některé čtenáře tohoto webu a pomoci vyvážit celkový pohled na onemocnění.
We will be re-directing you to the University of Edinburgh’s donate page, which enable donations in a secure manner on our behalf. We use donations for keeping the site running and further FND research.