Funkční (disociativní) záchvaty jsou jedny z nejčastěji se vyskytujících funkčních příznaků.
Lze se setkat s různým názvoslovím – záchvaty jsou popisovány jako „disociativní”, někdy také „neepileptické“ či „psychogenní“. Na těchto webových stránkách je užíváno termínu „funkční“.
Záchvaty mohou připomínat epilepsii nebo omdlévání, jejich četný výskyt může představovat významné omezení v běžném životě. Mají různé podoby: od záchvatů třesu po záchvaty charakterizované pouhým výpadkem vědomí (a to často i na poměrně dlouhou dobu).
Na rozdíl od epilepsie disociativní záchvaty nevyvolává abnormální elektrická činnost v mozku nebo jiná neurologická nemoc. Příčinou je přechodný problém ve fungování nervové soustavy, připodobnit jej lze ke stavu podobném transu. Disociativní záchvaty jsou potenciálně léčitelné, terapie však není snadná a výrazně se liší od epilepsie léčené prášky. Terapeutické techniky mají za cíl získat kontrolu nad záchvaty a uvědomit si, proč se člověku v danou chvíli dějí.
Zatímco epileptické záchvaty jsou způsobeny náhlým abnormálním elektrickým výbojem v mozku, záchvaty disociativní vznikají procesem, který označujeme jako „disociaci”.
Jedná se o běžně se vyskytující příznak. Trpí jím téměř polovina osob přivezených do nemocnice s podezřením na epileptickou etiologii záchvatu. Mnozí pacienti s disociativními záchvaty byli během diagnostického procesu označeni jako epileptici, případně i užívali léky proti epilepsii.
Obrázek výše zachycuje funkční záchvat. Pochází z knihy z 19. století, která záchvaty popisuje.
Existují 2 hlavní typy funkčních záchvatů
Ošetřující lékař bude hledat specifické a typické znaky disociativních záchvatů, které se liší od záchvatů epileptického původu. Patří mezi ně:
Stanovení diagnózy funkčních záchvatů vyžaduje, aby byl lékař odborníkem na diagnostiku epilepsie, epileptolog, protože epilepsie může mít mnoho různých forem. Oba typy problémů dokáží vypadat velmi podobně i pro zkušené pozorovatele, jakou jsou záchranáři, zdravotní sestry a nemocniční lékaři.
Odborníci mohou diagnostikovat záchvaty přesněji (až v 9 z 10 případů), pokud mají k dispozici videozáznam záchvatu (například video nahrané na mobilní telefon). Diagnózu mohou často stanovit s vysokou jistotou také tehdy, když vás viděli a vyšetřili během jednoho z vašich záchvatů.
V diagnostickém procesu může být nápomocné vyšetření EEG (elektroencefalogram), které měří elektrickou aktivitu v mozku. EEG během epileptických záchvatů ukazuje abnormální vzory elektrické aktivity, které se nevyskytují u funkčních záchvatů. EEG je nejpřínosnější, když je kombinováno s videozáznamem jednoho z vašich záchvatů. I v tomto případě by se lékař měl zaměřit na typický vzhled funkčních záchvatů, ne pouze na „normální EEG“.
Zobrazovací vyšetření mozku, jako jsou MRI nebo CT, nejsou užitečné při diagnostikování disociativních záchvatů, ale mohou být provedeny, aby se vyloučila přítomnost jiných současných problémů u osoby s funkčními záchvaty.
Funkční záchvaty jsou složitým problémem. U různých lidí k nim dochází z různých důvodů. Často je provází pocity frustrace, obav a špatné nálady, které však nejsou příčinou problému.
Existuje řada různých situací, během nichž záchvaty vznikají. Ačkoliv se může stát, že se v jedné z uvedených situací člověk najde, často se stává, že žádná z nich se relevantní nejeví:
Pacienti s funkčními záchvaty mají často krátké varování alespoň u 50 % záchvatů. Část nemusí mít varování vůbec žádné, jiní ho mají při každém záchvatu. Poměrně často zažívají pacienti varování ze začátku problému a to se postupem času zkracuje, může až vymizet.
Rozpoznání této varovné fáze, naučení se prodlužovat délku jejího trvání a pochopení, že zažívaný výpadek vědomí může být reakcí těla na tyto nepříjemné varovné příznaky, může být klíčovou součástí učení se překonávat funkční záchvaty.
Kliknutím na Léčba se dozvíte více informací obecně a najdete konkrétní stránku o léčbě funkčních záchvatů
Je možné, že nikdy nebude možné přesně určit, proč u někoho k funkčním záchvatům dochází, ale jakmile se záchvaty objeví, existuje mnoho faktorů, které problém mohou horšit. Pro většinu lidí jsou to zejména obavy ze záchvatů, které je následně mohou výrazně zhoršit.
Vytváří se jakýsi „začarovaný kruh“, kdy obavy ze záchvatů vedou k jejich častějšímu výskytu, což vyvolává další obavy a více záchvatů.
Příklady věcí, které mohou lidi znepokojovat a tím zhoršovat jejich záchvaty, zahrnují:
strach z poranění během záchvatu
strach ze ztrapnění se při záchvatu na veřejnosti
strach ze ztráty kontroly
protichůdné informace od různých lékařů
pocit, že žádný lékař přesně neví, co s vámi je
obava, že máte závažné onemocnění, které nebylo dosud odhaleno
užívání léků, které nepomáhají
zažívání nepříjemných vedlejších účinků léků
strach, že vám ostatní problémy nevěří
Na YouTube jsou k dispozici videa lidí s funkčními záchvaty. Ty nejsou do našich stránek vloženy, ne každý chce nahrávky lidí se záchvaty vidět.
We will be re-directing you to the University of Edinburgh’s donate page, which enable donations in a secure manner on our behalf. We use donations for keeping the site running and further FND research.