Funkční senzorické příznaky zahrnují smyslové příznaky vyskytující se v kterékoliv části těla způsobené nesprávným fungováním nervového systému. Nejsou způsobeny jeho poškozením nebo onemocněním.
U pacientů s funkčními smyslovými příznaky může docházet k následujícímu:
Pro pacienta a lékaře mohou být uvedené příznaky velmi znepokojivými z důvodu, že vyvstává otázka, zda se nejedná o důsledky prodělané mrtvice nebo probíhající roztroušené sklerózy.
Senzorické příznaky funkční etiologie však nejsou způsobeny poškozením nervové soustavy, což znamená, že nejsou trvalé, mohou se zlepšit, nebo dokonce zcela vymizet. U osob s funkčními senzorickými příznaky jsou všechny části nervové soustavy zachovány, pouze nefungují správně, takže mozek informace nedostává normálním způsobem.
Diagnózu funkčních senzorických příznaků obvykle vysloví neurolog.
Pečlivým rozhovorem a prohlídkou lékař shledá nález typický pro senzorické funkční příznaky. Při prohlídce může zjistit, že je cit v postižené části těla snížený. V souvislosti se senzorickou poruchou se může projevovat i lehká slabost. Podoba této slabosti a výsledek odborných vyšetřovacích testů pomůže lékaři stanovit pozitivní diagnózu.
Normální výsledky zobrazovacích vyšetření a testy usnadní stanovení diagnózy, nejsou však její nutnou součástí.
Funkční smyslové příznaky vznikají u různých lidí z různých důvodů. Jde o příčiny velmi podobné těm, které vyvolávají funkční slabost. Patří mezi ně:
1. Úraz/bolest – Zdá se, že lidé jsou zvláště náchylní k senzorickým funkčním příznakům po proběhlém tělesném úrazu nebo v návaznosti na bolest. Studie pacientů trpících chronickou bolestí ukazují, že jsou nečekané senzorické funkční poruchy (obvykle zasahující výhradně jednu polovinu těla) u této skupiny pacientů poměrně časté. Někdy se senzorické funkční příznaky objevují jako součást stavu nazývaného Komplexní regionální bolestivý syndrom typu 1. Kliknutím na odkaz lze získat další informace.
2. Hyperventilace – Senzorické funkční příznaky se dále často vyskytují spolu se závratí a přerývaným dechem. Studie provedené na dobrovolnících ukázaly, že požádá-li se 100 osob, aby po určitou dobu zrychleně dýchalo (hyperventilovalo), u většiny z nich se senzorické příznaky dostaví. Obvykle se jedná o příznaky charakteru brnění v prstech a také v okolí úst. Předpokládá se, že se jedná o důsledek účinku nízkých hladin oxidu uhličitého (hyperventilace koncentraci oxidu uhličitého snižuje) na nervová zakončení. U malé části dobrovolníků hyperventilace snižuje citlivost po jedné straně těla.
3. Nemoc provázená velkou únavou nebo odpočinkem na lůžku – U lidí, kteří trpí velkou únavou nebo vyčerpáním, se mohou smyslové příznaky postupně rozvinout. Stejně tak u některých pacientů vystavených přílišnému odpočinku. Může se pak také jednat o překryv s chronickým únavovým syndromem. Kliknutím na odkaz lze získat další informace.
4. Disociativní epizoda/panický záchvat – K senzorickým funkčním příznakům, zejména necitlivosti a brnění, často dochází v doprovodu jiných příznaků, jako je závrať a disociace (pocit, že věci kolem jsou vzdálené nebo odtržené). Disociaci lze přirovnat k transu a je popsána na jiném místě těchto webových stránek. Tyto epizody mohou vzbuzovat velký strach, obzvlášť, když nastanou z čista jasna. Někdy vedou až k panickému záchvatu. Jakmile takový záchvat skončí, může se dostavit pocit, že jedna polovina těla “není v pořádku”, je “těžká” nebo brní.
5. Migréna– Část lidí trpících migrénou pociťuje senzorické příznaky jako součást záchvatu. Pacienti se senzorickými funkčními příznaky někdy popisují záchvat, který připomíná migrénu, po které senzorické příznaky přetrvávají. V těchto případech byla spouštěčem funkčních senzorických příznaků migréna.
6. Bez zjevné příčiny – Existují případy, kdy nelze vysledovat žádný zjevný spouštěcí faktor, stejně jako je tomu např. u migrény, kdy ji někteří mají pouze při únavě nebo stresu, zatímco jiní i zcela bezdůvodně.
We will be re-directing you to the University of Edinburgh’s donate page, which enable donations in a secure manner on our behalf. We use donations for keeping the site running and further FND research.