Download FND app Android Aapp IoS App
FND Links Feedback Donate Language
  • English (UK)
Home / Symptoms / Common Associated Symptoms / Disociativní příznaky

Disociativní příznaky

Co jsou disociativní příznaky – tedy pocit bytí “mimo realitu”?

Disociativní příznaky se často sdružují s dalšími příznaky funkčních neurologických poruch (FNP), o kterých se na této stránce píše. Je užitečné umět je rozpoznat a pochopit, o co se jedná. Může to vést k lepšímu porozumění vašemu zdravotnímu stavu a učení se znovu získat kontrolu nad svým tělem.

Mezi disociativní příznaky patří:

Podrobnější popis disociativních příznaků si můžete přečíst v článku z odborného neurologického časopisu, který je ke stažení napravo.

Níže jsou uvedeny charakteristiky, které lidé s depersonalizaci a derealizaci užívají k popisu svých obtíží.

Proč je dobré mít povědomí o disociativních příznacích?

Tyto příznaky se objevují v různých situacích. Většina lidí se s nimi v určité míře během života potká, například když má chřipku nebo při nevyspání.

Pochopení toho, co disociativní příznaky obnáší, že pro ně existuje název, a že neznamenají, že „se člověk zbláznil“, může být pro lidi s funkčními neurologickými poruchami velmi nápomocné. Lidé s FNP mohou tyto příznaky pociťovat v rámci svého onemocnění.

Strach a úzkost (potencované neznalostí uvedených stavů) dokáží disociativní příznaky zhoršovat. Proto se, když se s touto problematikou blíže seznámíte, mohou stát vaše příznaky méně intenzivními.

Setkání se s pocitem bytí částečně odpojen od svého těla vám může také pomoci lépe pochopit, proč někdy např. část či polovina vašeho těla působí odpojeně od zbytku / je slabá. Proto se funkční slabost končetin někdy nazývá „disociativní motorická porucha“ a pro stejnou souvislost používáme termín „disociativní záchvaty“.

Více informací

Existuje mnoho zdrojů informací, videí a odkazů na webu Unreal – britské charitativní organizace věnující se depersonalizaci/derealizaci

Podrobnější popis disociativních příznaků si můžete přečíst v článku z odborného neurologického časopisu, který je ke stažení napravo.
Tento článek z roku 2017 z časopisu British Medical Journal napsaly psycholožka (Elaine Hunter), pacientka žijící s tímto problémem (Jane Charlton) a profesor kognitivní neuropsychiatrie (prof. David).
Je to opravdu vynikající shrnutí problematiky depersonalizace a derealizace. K dispozici je také podcast, kde redaktorka BMJ (Fiona Godlee) hovoří o svých vlastních zkušenostech s depersonalizací, a video na youtube – obojí lze vřele doporučit.

Další informace o depersonalizaci jsou k dispozici na těchto stránkách: @unrealcharity. Níže je uvedeno video z Unreal snažící se znázornit disociativní příznaky.

https://x.com/unrealcharity/status/1381173832187322368?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1381173832187322368%7Ctwgr%5Eb9d6a55e1a5b28929a6d76a5a946f1ca84681ce6%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fneurosymptoms.org%2Fen%2Fsymptoms%2Fcommon-associated-symptoms%2Fdissociative-symptoms%2F