Download FND app Android Aapp IoS App
FND Links Feedback Donate Language
  • English (UK)
Home / Treatment / Psychoterapie

Psychoterapie

Psychologové a psychiatři, kteří jsou znalí tohoto tématu, mohou lidem s funkční neurologickou poruchou (FNP) výrazně pomoci.

Psychologové pracující ve všeobecných nemocnicích, na rehabilitačních klinikách, klinikách bolesti nebo pracující s pacienty s chronickou únavou se v této oblasti velice pravděpodobně vyznají. Stejně tak psychiatři v klinické praxi nebo neuropsychiatři.

Chybné představy o psychologii/ psychiatrii a FNP

Pacienti s FNP mohou těžit z návštěvy psychologa nebo psychiatra z mnoha různých důvodů.

Mnoho pacientů vyvine FNP, aniž by zrovna prožívali stres. Příznaky se mohou objevit zčistajasna nebo v souvislosti s fyzickým poraněním a jedinou věcí, kterou pacient v tu chvíli prožívá jako stresující, mohou být právě tyto obtíže.

Existují však také lidé, kteří FNP vyvinou v době zvýšeného stresu. To ale nemusí znamenat, že byl stres jediným nebo dokonce hlavním spouštěcím faktorem.

Stresové události, a to jak současné tak v minulosti prožité, situaci samozřejmě zhoršují a mohou být i hlavní příčinou FNP u některých lidí, u mnohých však nemusí hrát žádnou roli.

Ačkoliv mnoho lidí chápe důvody ostatních pro vyhledání psychologa nebo psychiatra, mají potíže si představit sami sebe jako někoho, kdo by to to sám udělal/měl tu potřebu. Pokud chcete využít veškeré léčebné možnosti, bude potřeba odložit své předsudky.

Lidé často nabývají dojmu, že během návštěvy psychiatra nebo psychologa budou konverzace a “terapeutické metody” probíhat jako psychoanalýza za starých časů. Klasická, (a mylná) představa je, že psychiatr řekne “povězte mi o svém dětství”, vy odhalíte všechna svá tajemství a pak vám psychiatr řekne přesný důvod, proč jste skončili takhle.

Návštěva psychiatra nebo psychologa je však jen zřídka taková. Zkoumání věcí, které se staly v minulosti, může být pro některé lidi velmi užitečné. Ale tato zkoumání obvykle přicházejí od někoho, kdo vás již dobře v rámci terapeutického vztahu zná.

Jak bylo vysvětleno na sekci stránek věnované příčinám, může být velmi obtížné určit důvody, proč lidé začnou trpět FNP. Někdy však stačí říci: “Máte jistou náchylnost, vnímavost k FNP a funkčním poruchám, pojďme se pokusit zjistit, jak můžeme váš stav zlepšit.”

Proč tedy psychologa či psychiatra navštívit?

Častou a pochopitelnou otázkou je: „Jak mi může prosté mluvení skutečně pomoci překonat mé obtíže?“

Mezi obvyklé způsoby, jak může „mluvení” s překonáním problému pomoci, patří:

  1. Mít možnost strávit více času snahou porozumět povaze vašeho stavu – např. že je to běžné, není to vaše chyba, není to smyšlené, není to kvůli nemoci, ale že se jedná o potenciálně reverzibilní, řešitelný problém s fungováním nervového systému. Proces porozumění může trvat dlouho a psycholog vám s tím může pomoci.
  2. Rozebírání vzorců chování, které mohou bránit rekonvalescenci – např. pokud máte chronickou bolest zad a slabou nohu, bolest může nabývat na intenzitě při cvičení. V takové situaci se člověk automaticky může začít pohybům zad vyhýbat. Důvodem může být obava, že pohyb záda ještě více poškodí. Pochopení, že pohyb sice dokáže dočasně bolest zintenzivnit, ale zádům neškodí, může pomoci více experimentovat s cvičením na záda.
  3. Mluvení o myšlenkách, které brání uzdravení – např. člověk s disociativními záchvaty může být velmi znepokojen tím, zda dostane další záchvat. Čím více záchvat očekává, například v supermarketu nebo při chůzi po schodech, tím pravděpodobnější je, že k němu dojde.
  4. Uvědomění si přítomné špatné nálady a úzkosti – např. vaše obtíže již trvají delší dobu. Mohly se u vás rozvinout pocity deprese, úzkosti nebo panické záchvaty. Méně často mohou být přítomny i jiné příznaky, jako jsou posttraumatické příznaky, obsedantní (vtíravé) myšlenky nebo poruchy příjmu potravy.
  5. Řešení problémů – pro mnohé životní problémy se odpověď hledá obtížně. Ale některé každodenní potíže, jako jak vyřešit dluhy nebo jak získat pomoc pro dítě, které je šikanováno, mohou mít ve skutečnosti proveditelná řešení, která vás jen dosud nenapadla. O jeden problém méně může celkově znamenat velkou pomoc.
  6. Rozpoznání traumatických událostí – někteří lidé s FNP zažili vysoce traumatické události, které u nich předznamenaly náchylnost pro rozvoj příznaků FNP. Ty mohou zahrnovat různé zážitky v dětství nebo v dospělosti. Například lidé, co zažili fyzické nebo sexuální zneužívání mají pravděpodobně vyšší tendenci k tomu zažívat disociaci v pozdějším životě. V tomto případě může být užitečná terapie zaměřená na trauma a mnoho lidí s FNP aktivně vyhledává takovou pomoc, aby mohli probrat a zpracovat tyto těžké zážitky.

Při spojení výše uvedených informací dohromady můžete být už jasnější, jak užitečné může být mluvení v procesu překonání vašich obtíží.

Psychologové i psychiatři se v jednotlivých přístupech značně liší. Můžete se případně poradit i se svým praktickým lékařem nebo neurologem, koho by vám doporučili.

Tato sekce bude v budoucnu aktualizována.

Pokud vás zajímají důkazy o účinnosti psychoterapie u FNP, zde je užitečná nedávná přehledová studie. Gutkin et al.

https://jnnp.bmj.com/content/jnnp/92/1/36.full.pdf

Následující video ukazuje výstupy nejrozsáhlejší studie psychoterapie u FNP CODES trial.